Pierwsze mieszkanie - z „drugiej ręki” a może od dewelopera?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Mimo powszechnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga głębszego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.
W niniejszym tekście, postaramy się opisać wszystkim interesującym się kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny a może wtórny.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja jest niewątpliwie istotnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to element, w sporym stopniu wpływający na atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości . Budynki mieszkaniowe, budowane przez firmy deweloperskie są często zlokalizowane na przedmieściach, co jest podyktowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich mniejszą ceną. Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejsze natężenie ruchu, minusem - konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym interesującym się lokalem bliżej centrum pozostaje wyszukiwanie wyjątków od wspomnianej reguły lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli zapłacić za własne eM.

Etap zaawansowania inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Twórca: Knauf Sp. z o.o.
Treści źródłowe: Knauf Sp. z o.o.
Niejednokrotnie decyzja o zakupie mieszkania od dewelopera podejmowana jest tylko na podstawie analizy dostarczonych makiet realizowanej inwestycji. Taki stan rzeczy sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych atutach i minusach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny klient może bez przeszkód obejrzeć nieruchomość, co z pewnością da możliwość przekonać się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w pobliżu mieszkania w znacznym stopniu oddziałuje na komfort życia jego mieszkańców. Decydując się na kupno mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury. Trochę gorzej sprawa wygląda w przypadku projektów firm deweloperskich, gdzie stopień rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych wymagań jest istotną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przebudowy lokalu według życzeń nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już na etapie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie posiadają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu mieszkania na rynku wtórnym. Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na zastosowaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to spory minus [TAG=mie http://www.archicom.pl/ ki”.


Różne wpisy

Kredyty hipoteczne SKOK

Twórca: AMagill
W tym poście omówimy sobie możliwości otrzymania środków na upragniony dom lub mieszkanie, lub konsolidację kredytów. Takie sprawy jak wiemy bywają dość drogie dlatego różne instytucje bankowe lub spółdzielnie tj. SKOK postanowiły pomóc swoim klientom. W tym artykule jednak skupimy się na tym co oferuje nam SKOK kredyt hipoteczny.

Koszty realizacji transakcji

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeżeli kupuje lokal w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów notarialnych i sądowych, kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilno - prawnych, w wysokości 2 % ceny transakcyjnej. W przypadku, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi także zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 - 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy lokalem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać własne wymagania oraz wnikliwie przeanalizować wiele ważnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.
12-07-2018
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.