Kobiety poszukiwane do pracy w IT

Praca przy komputerze
Twórca: sxc.hu
Treści źródłowe: http://sxc.hu
Praca programisty nie ogranicza się do siedzenia z nosem przed monitorem. Jak potwierdzają specjaliści ds. HR, jest to zawód pełen wyzwań, który wymaga wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Świetnie sprawdzają się w nim kobiety, których niestety cały czas brakuje w branży IT.

W branży IT jest za mało kobiet
Firmy nie ukrywają, że w branży IT mile widziane są kobiety, które coraz częściej przekonują się do kierunków studiów, kiedyś popularnych tylko wśród mężczyzn. Niestety jak wynika z danych zebranych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w roku akademickim 2010/11 odsetek kobiet na kierunkach informatycznych wyniósł zaledwie 11,6 proc. Uczelnie wyższe kierują swoje oferty do dziewcząt oraz promują wśród nich kierunki ścisłe, ale w firmach specjalizujących się w IT cały czas brakuje pań.
A obecność płci pięknej w zespole złożonym w większości z mężczyzn jest często zbawienna i pozytywnie wpływa na efektywność pracy.– Panie są dobrze zorganizowane, wnoszą świeże spojrzenie do pracy oraz posiadają wysoko rozwinięte kompetencje miękkie.

Ten artykuł jest dla Ciebie atrakcyjny? Jeżeli tak to, zobacz również pokrewne wątki, które zawierają dane na opisywany wątek.

W zespołach mieszanych jest również lepsza atmosfera niż w tych w całości złożonych z mężczyzn. Obserwujemy wzrost zainteresowania pracą u nas wśród pań, ale wciąż są one w mniejszości. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni, bo czekamy na kobiety z „otwartymi ramionami”
- podsumowuje Magdalena Szweida, specjalista ds. HR w LSI Software.

Dlaczego warto być programistą?
Programiści, w przeciwieństwie do osób reprezentujących inne profesje, nie borykają się z problemami na rynku pracy. Pracodawcy prześcigają się w atrakcyjnych ofertach, którymi kuszą wykwalifikowanych specjalistów. Grzegorz Siewiera, prezes łódzkiej firmy LSI Software, która jest wiodącym producentem oprogramowania, przyznaje, że poza wysokimi zarobkami i możliwościami rozwoju zawodowego, pracownicy otrzymują szereg udogodnień. Biorą udział w rozbudowanym programie szkoleniowym, imprezach i wyjazdach integracyjnych oraz zajęciach sportowych. Ponadto firma dba o komfort i dobry nastrój swojej załogi - w jednej z sal pracownicy mogą dla relaksu grać na konsoli Play Station lub w piłkarzyki. A wszystko po to, by dobrze czuli się w miejscu pracy i mieli z niej satysfakcję.

O takich standardach wielu pracowników mogłoby tylko pomarzyć, jednak praca programisty to nie zabawa. A sam zawód wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. – Szukamy osób z odpowiednim, wyższym wykształceniem oraz często z doświadczeniem. Ważna jest nie tylko doskonała znajomość języków oprogramowania takich jak: T-SQL, Java, C, C++ czy Visual Basic, ale także znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie oraz umiejętność analitycznego i logicznego myślenia – mówi Magdalena Szweida, specjalista ds. HR w firmie LSI Software.

Być może kobiet w zawodzie programisty przybędzie, ponieważ powoli w przeszłość odchodzi wizerunek zamkniętego w sobie informatyka. - Współcześni programiści to otwarci ludzie o szerokiej wiedzy, którzy znają języki obce i są bardzo komunikatywni. Introwertyczni ekscentrycy raczej nie odnajdują się w tej pracy, ponieważ dzisiaj standardem jest praca zespołowa i wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne – podkreśla Grzegorz Siewiera.
Treści źródłowe: Żarówka PR i Marketing
Twórca: Magda Assaf
22-01-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.