Czworonożni podróżnicy

Wielu z nas decyduje się obecnie na wakacje w towarzystwie swojego zwierzaka. Umożliwiają to oferty firm turystycznych. Jak zatem przygotować naszego pupila do wakacyjnych wojaży?

Czworonożni turyści

pies
Twórca: Grumpy Chris
Bezpieczeństwo czworonożnych przyjaciół człowieka powinno być rozpatrywane w kilku wymiarach: dbałości o zdrowie fizyczne zwierzaka w czasie transportu, jego bezpieczeństwa prawnego oraz zgodności przewozu z wymaganiami ustawodawczymi.

Aby wyjazd na wakacje z naszym czworonogiem dostarczył tyle samo radości nam, jak i jemu, warto odpowiednio przygotować się do podróży.

W sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi, jak również – w profesjonalnych {sklepach zoologicznych|sklep zoologiczny] i klinikach weterynaryjnych – można obecnie bez trudu zakupić szereg akcesoriów ułatwiających transport zwierząt.
Do takiego "wyposażenia przewozowego" należą m.in. klatki, szelki, siatki (www.poldannet.pl/pl) i maty:
Klatka to sposób na bezpieczny transport małych zwierząt domowych. Musimy jednak pamiętać o jej rozmiarze – jej wielkość powinna być taka, by jej lokator mógł wygodnie się położyć;
Szelki przypinane do mocowań pasów zwiększą bezpieczeństwo nawet najbardziej ruchliwego pupila podczas nagłego hamowania;
Siatka materiałowa skutecznie odgrodzi tylnią część auta od przedniej, uniemożliwiając żądnemu czułości zwierzęciu przedostanie się na kolana kierowcy;
• Warto zadbać o matę antypoślizgową – położona na tapicerce uchroni ją przed zniszczeniem przez zwierzę.

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd zagraniczny, musimy pamiętać o unormowaniach prawnych na terenie krajów przewozu. Mowa tutaj nie tylko o szczepieniach (posiadanie aktualnej karty szczepień wymaganych w danym kraju jest niezbędne!). Być może zwierzę powinno posiadać również paszport, tatuaż na uchu (psy rasowe) lub wszczepiony czip. Takie "dokumenty" można bez problemu uzyskać w każdej klinice weterynaryjnej. Informacje o tatuażach uzyskamy natomiast w związku kynologicznym, mającym swoją siedzibę w każdym z województw.

Warto także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie na czas wakacyjnego wyjazdu. Szczególnie, jeśli jesteśmy właścicielem zwierzaka "z charakterem". Przykładowo, pakiet Concordia Plus firmy ubezpieczeniowej Grupa Concordia zawiera w swej ofercie m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób fizycznych w życiu prywatnym z tytułu szkód w imieniu lub na osobie. Ochrona obejmuje szkody wyrządzone nie tylko przez ubezpieczającego, ale również przez zwierzę domowe, którego właścicielem jest ubezpieczony. Co istotne, odnosi się ona nie tylko do terenu posesji naszego domu lub mieszkania. Gdy zatem wyjeżdżamy z rodziną oraz psem lub kotem na wakacje, możemy liczyć na ochronę w tym zakresie na terenie całej Europy.

Pamiętajmy, że zwierzęta znoszą podróż o wiele gorzej niż ludzie. Ich warunki muszą być zatem komfortowe. Osobnikom wyjątkowo niekorzystnie znoszącym trudy podróży można zaaplikować środki farmakologiczne na choroby lokomocyjne. Nie należy także karmić zwierzęcia na krócej niż 2 godziny przed odjazdem. Zadbajmy więc przede wszystkim o wodę, a także ulubione zabawki naszego małego podopiecznego. Pamiętajmy też o częstych postojach w trakcie podróży. O ile to możliwe, rozpocznijmy też naszą wyprawę wieczorem, tak aby uniknąć uciążliwych dla zwierząt upałów.
Treści źródłowe: Grupa Concordia
17-05-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.