Podróż przez Saharę i australijską pustynie

Marcin Gienieczko
Marcin Gienieczko – dziennikarz i podróżnik – jako jeden z nielicznych ludzi na świecie chce przemierzyć pieszo największą pustynię świata – Saharę oraz opłynąć Indonezję kajakiem morskim.

Marcin postawił sobie nie lada wyzwanie - przebrnięcie największej pustyni świata - Sahary oraz przejście samotnie 1000 km pustyni Gibsona w Australii w tym przepłyniecie kajakiem słynnej cieśniny Bassa – zwanej australijskim Everestem. W sumie 10 tys. km przez piaski i morza. Jest to pierwszy taki projekt zorganizowany przez Polaka i jeśli wszystko pójdzie dobrze, Marcin będzie pierwszym człowiekiem na świecie któremu się to uda.

Marcinowi w trudnej przeprawie towarzyszyć będą niezbędne sprzęty, w tym zegarek CASIO PRW-1500, który posiada m.in. kompas, wysokościomierz, termometr i barometr.

zegarek CASIO
Twórca: CASIO
"Zdecydowałem się aby w podróży towarzyszył mi zegarek CASIO ponieważ z doświadczenia wiem że zegarki te są niezawodne. Pierwszy zegarek CASIO dostałem na Komunie Św. i od tamtej pory jestem wierny tej marce. W moich ekstremalnych podróżach przydają się tym bardziej. Wytrzymałość jest dla mnie najważniejsza a CASIO wytrzymują nawet trzęsienia ziemi. Model PRW-1500 to zegarek, który będzie odmierzał czas nie tylko mojej ekspedycji, ale także wskazywał drogę za sprawą kompasu." – mówi Marcin Gienieczko.

Podczas poprzedniej wyprawy, na morzu funkcja wewnętrznego barometru była dla niego wyznacznikiem pogody. Barometr wskazywał wahania pogody. Płynąc kajakiem wiedział czy może bardziej oddalić się od brzegu. Przy zniżce pogodowej barometr szedł w dół i tym samym wiedział, że idzie załamanie pogody. "To ważne dla ludzi wody, żeglarzy czy też kajakarzy morskich" – przekonuje Gienieczko.

Marcin Gienieczko ma 31 lat, jest mieszkańcem Gdańska. Z wykształcenia dziennikarz, fotograf, podróżnik. Specjalizuje się w ekstremalnych wyprawach na Daleką Północ – do Kanady, Norwegii, na Alaskę i Syberię. Jest narciarzem, polarnikiem oraz przewodnikiem na górskich rzekach Alaski i Kanady. Należy do grupy ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się przygodą i sportem - wspinaczką wysokogórską, jazdą konną, spływami górskimi rzekami (jest przewodnikiem na Jukonie), nurkowaniem pod lodem, żeglarstwem, przejściami na nartach, wyścigami psich zaprzęgów.

Na co dzień uprawia "wolne dziennikarstwo". Styl życia, jaki prowadzi od dłuższego czasu, nie pozwala mu zakorzenić się na stałe w jednej redakcji. Jego reportaże były publikowane m.in. w magazynach: "Sukces", "Magazyn Góry", "Wiedza i Życie", "Rejs", "Newsweek", "CKM", "Dziennik Fakt", "Poznaj Świat", "Dziennik" oraz wielu innych. Na stałe Marcin współpracuje z polską edycją Playboya.

Od dzieciństwa chciał realizować wyprawy, które nie miały miejsca we współczesnym świecie. W ciągu ostatnich kilku lat zaczął te marzenia urzeczywistniać, zarówno jako podróżnik jak i dziennikarz. Wytyczył kilka nowych, ciekawych dróg wspinaczkowych w górach Rumunii, Hiszpanii i we wschodniej Turcji. Do tej pory zorganizował wyprawy w góry Tien-Szan (Chiny), Himalaje (Mont Everest), wyprawę amerykańsko-kanadyjską oraz na Syberię - przewędrował samotnie rejony Przybajkala pokonując rwące górskie rzeki i tajgę. Wędrował w zimie przy minus 45 stopniach po Jukonie. Na swoim koncie ma kilka znaczących wyczynów ekstremalnych.

Zorganizował samotną wyprawę rowerową na czas "Dookoła Polski". Rowerem górskim przejechał dzikie góry Pamiru i pustynie w Uzbekistanie. Mongolię przejechał konno. Wyprawa nosząca nazwę "Challange Mongolia" była dla niego wielkim sprawdzianem. W trakcie dwumiesięcznej eskapady przejechał ponad 1000 km przez góry, rwące rzeki i gęste la

Miałbyś ochotę dowiedzieć się więcej na ten temat - na pewno zaintryguje Cię bieżąca publikacja (www.warynski.pl/blog/warszawa-mieszkania-na-sprzedaz-jakie-lokale-mieszkalne-buduje-sie-obecnie/), którą przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Po więcej detali kliknij w link.

y tajgi. W trakcie tej wyprawy zdobył mało znany dziki szczyt Monch Saridag-uul mierzący ponad 3000 m n.p.m. Sukces, który odniósł spowodował kontynuację tych niecodziennych przedsięwzięć. Przepłynął samotnie pontonem największą i najniebezpieczniejszą rzekę Alaski - Yukon. Jako pierwszy Polak spłynął canoe całym systemem rzecznym Mackenzie - trasa o długości 4 tys km. Przeszedł Góry Mackenzie i opłynął samotnie kajakiem Półwysep Kolski w Rosji. Zimą, przy temperaturze minus 50 stopni przeszedł w poprzek Syberię.

Ekspedycja przez Saharę i Australię nosi nazwę "Extreme South No Limits" i rozpocznie się 8 listopada 2009. Wyprawa potrwa do 22 października 2010 roku.

Funkcje zegarka CASIO PRW-1500 który towarzyszy Marcinowi w najcięższych wyprawach:
- Wave Ceptor multiband 5 - daje możliwość synchronizacji z zegarem atomowym w 5 strefach z 6 aktualnie dostępnych,
- Tough Solar - zasilanie akumulatora światłem z baterii słonecznych,
- kompas cyfrowy,
- wysokościomierz - wyznacza wysokość na podstawie ciśnienia, zapamiętuje minimalne i maksymalne wysokości,
- termometr,
- barometr - posiada funkcję przewidywania pogody na podstawie wykresu odnotowującego zmiany ciśnienia,
- wykres pływów - przypływy i odpływy,
- fazy księżyca,
- stoper,
- Yacht Timer - timer zwykły z opcją predefiniowanego czasu dla regat,
- czas światowy - funkcja pokazuje godziny w różnych strefach czasowych bez konieczności zmiany czasu głównego,
- 5 alarmów,
- wodoszczelność 20 atm.

Agnieszka Kowalska
Treści źródłowe: Optimum PR
05-03-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.