Góry stołowe - Błedne skały i Skalne Grzyby

góry stołowe

Góry stołowe oferują wiele miejsc wartych zwiedzenia. Kluczowe i najpopularniejsze miejsca do zwiedzania to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalne Grzyby.

Te atrakcyjne miejsca są często zwłaszcza w sezonie letnim bardzo zatłoczone więc najwygodniej zwiedzać je w innym okresie roku kiedy ruch jest mniejszy, albo późnym wieczorem lub wczesnym porankiem, tak by móc w spokoju podziwiać te cuda natury. Dodatkowym plusem w takim wypadku jest brak konieczności uiszczania opłaty ponieważ wieczorem kasy są nieczynne.

By dobrze poznać Góry Stołowe nie można ograniczyć się tylko do zobaczenia tych miejsc, znajdziemy wiele szlaków biegnących przez mniej znane unikalne atrakcje jak: Skalne Grzyby, Białe Skały, Torfowisko Batorowskie, Skałki Łężyckie, Broumovskie Ściany i wiele innych. Ich zaleta jest cisz i spokój, które pozwolą nam rozkoszować się niezakłóconym kontaktem z naturą.

Pierwsza atrakcją jest Szczeliniec Wlk. jest on najwyższym szczytem Gór Stołowych. Ma długość 600, a szerokość 300metrów, przy wysokości 919 m n.p.m. Jest ograniczony ze wszystkich stron mocno spękanymi piaskowcowymi ścianami o kilkudziesięciometrowej wysokości. Cała wierzchowina Szczelińca wprost usiana jest niesamowitą ilością skałek o bardzo oryginalnych i fantazyjnych kształtach.

Wiele z nich posiada specyficzne nazwy nawiązując do ich wyglądu np. Wielbłąd, Kwoka, Małpolud, Świątynia Indyjska, Stopa Olbrzyma, Pies i wiele innych. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada. Kilka lat temu pojawił się tam taras do którego rowadzą metalowe schody - przejdź do oferty -. Spotykamy tu wiele głębokich szczelin. Dwie z nich: Diabelska Kuchnia i Piekiełko, możemy zwiedzić korzystając z szlaku przebiegającego przez rezerwat. W szczelinach tych śnieg często utrzymuje się do czerwca/lipca. Znajdziemy tu klika miejsc na krawędziach gdzie wyznaczono punkty pozwalające podziwiać przepiękne widoki na inne pasma górskie Sudetów, jak również samych Gór stołowych. Na wierzchowinę Szczelińca prowadzi nas jedyne obecnie czynne wejście - zbudowane aż z 665 kamiennych schodów.

Zaintrygowany? To dla nas rewelacyjna informacja. Zatem kliknij to (https://naturalhotel.pl/) i przeglądaj nawet bez końca kolejne specjalistyczne wpisy.

Schronisko, niestety nie oferuje bazy noclegowej. Zaraz przy nim znajdziemy płatne wejście na teren rezerwatu, w obrębie którego możemy poruszać się jedynie po wyznaczonych trasach.

Błędne Skały

błędne skały

Niezapomniane przeżycia zapewni nam zwiedzenie Błędnych Skał, które tworzy ławica spękanych piaskowców zalegających na krańcu stoliwa Skalniaka na wysokości 852 m.n.p.m. Ten to unikalny skalny labirynt zbudowany z wąskich szczelin o głębokości 6-8 metrów! Dzięki procesom niszczącym utworzyły się tu bardzo ciekawe formy skalne, które kusza już samymi swoimi nazwami Lwia Łapa, Kasa, Kuchnia, Kurza Stopka. Wejście na teren rezerwatu także jest płatne a ruch samochodowy skierowany na parking przy wejściu odbywa się wahadłowo.

Skalne Grzyby
Skalne grzyby to niesamowite formacje skalne położone między Batorowem a Karłowem. Oryginalnie ukształtowane kamienie znajdziemy na wysokości około 680-700 metrów n.p.m. . Ich powstanie wiąże się z wypiętrzonym dnem dawnego morza. Charakterystyczne dla tych skał jest ich poziome uwarstwienie dzięki czemu w procesie wietrzenia utworzyły przeróżne formy skalne. Również tutaj niektóre z nich są tak specyficzne iż zyskały własne nazwy: Głowa Psa, Dwa Borowiki, Prawdziwek, Krucza Skała, Rogacz...Atrakcją przy ich zwiedzaniu jest ich rozproszenie, dzięki któremu możemy ich poszukiwać - co przyniesie wiele radości szczególnie naszym małym pociechom.

Artykuł pochodzi z cyklu pisanego specjalnie dla p.t. Ciekawe Miejsca
zdjęcia: wikipedia

04-03-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.